Claudiu Bleont si-a aratat penisul in fata jurnalistilor: Imi traiesc conditia pana la capat

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 24 februarie 2011, 21:38 Life | Showbiz

Actorul Claudiu Bleont si-a dat jos chilotii in fata jurnalistilor, la o conferinta de presa pe care a sustinut-o, joi, la Arad, pentru promovarea unui spectacol.

Claudiu Bleont a sustinut o conferinta de presa la Teatrul Clasic "Ioan Slavici" Arad, pentru a promova piesa "Cautandu-l pe Shakespeare prin Richard al III-lea", iar in timpul discutiilor cu jurnalistii si-a dat jos pantalonii si chilotii si si-a aratat penisul, relateaza Mediafax.

Bleont a facut gestul in timp ce povestea despre starea de spirit pe care o are la varsta actuala, afirmand ca nu ii este jena ca "e asa de mica" si ca "suntem o tara de farseuri".

"V-am socat sau am fost sincer?", i-a intrebat Bleont pe jurnalistii care au fost de fata.

Intrebat de ce a facut acest gest, actorul a raspuns: "Pentru ca imi traiesc conditia pana la capat. Fac parte dintre romanii care nu se vaita la momentul asta, ci traieste in mod plenar zadarnicia, asumandu-si moartea. Tocmai vineri mi-am facut testamentul. Aveti chiar in titlu azi la Realitatea "romanii traiesc ca in Evul Mediu".

Dar nu avem starea de spirit din Evul Mediu, nu avem starea de spirit a luptatorului, a omului care accepta ca aceasta conditie de a trai inseamna doar zadarnicie, macel si dezastru si ca eu trebuie sa am o atitudine pozitiva, creativa si, culmea, pentru ca suntem o tara crestina si majoritar ortodoxa, sa iubim in aceasta deznadejde. Aud prea mult vaicareala. Am plecat in turneu cu Richard III sa ii chem pe oameni sa isi aminteasca ca undeva Horia a murit tras pe roata. Si noi romanii suntem inghititi de confort, de vaicareala, de zbucium ca traim o criza. Criza e de cand ne-am nascut. Vom muri si nu vrem sa acceptam acest lucru si nu vrem sa avem o atitudine demna", relateaza Realitatea TV.

Claudiu Bleont  s-a nascut la 27 august 1959 in Bucuresti si este actor de film si teatru.


Citeste mai multe despre   























18604 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    Genial .... (Joi, 24 februarie 2011, 21:58)

    SHEAPA [utilizator]

    Cel mai plastic raspuns pe care putea sa-l dea un roman adevarat la fatarnicia pe care o manifesta populatia locuitoare a acestei frumoase tari .....

    Felicitari Claudiu Bleont!
    • -1 (11 voturi)    
      tu ce faci? (Vineri, 25 februarie 2011, 17:02)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      pe cand iti arati "raspunsul" ca un roman adevarat. pariez ca si "raspunsul" tau e mic si totusi esti un roman adevarat.
  • -3 (23 voturi)    
    sonat? (Joi, 24 februarie 2011, 22:00)

    andu [anonim]

    don't mind me, dar eu as zice ca tipul e putin sonat!
    • +6 (14 voturi)    
      -o- (Vineri, 25 februarie 2011, 4:19)

      haha [anonim] i-a raspuns lui andu

      Why would we mind you anyway?
  • +2 (12 voturi)    
    mda (Joi, 24 februarie 2011, 22:00)

    benu [utilizator]

    a facut ce face un actor....si-a jucat rolul.

    dar sincer mie mi se rupe ca si-a aratat-o el. Maine poate sa se duca la doctorul Ciomu, sa i-o taie si lui... si tot la fel de mult o sa ma intereseze..
  • -3 (17 voturi)    
    UN MARE ACTOR . PĂCAT (Joi, 24 februarie 2011, 22:01)

    MIHAI 2 [anonim]

    Claudiu - candva un actor de film cu adevarat mare:
    - ”Sa mori ucis din dragoste de viata;
    - ”Pas in doi” si mai ales
    Concurs de Dan Pitza...daca aveti ocazia mai vedeti odata acel film ...atentie la personajele misterioase in negru care apar din cand in cand pregatind explozia finala - si nu uitati imaginea lui Claudiu caarind un cal alb iesind din flacarile exploziei...
    Filmul acela ori a fost ori unul profetic ori unul facut la comanda masoneriei - oricum anunta destul de clar Revolutia tinerilor din 89 cu multi ani inainte.
    In acel film Claudiu ne reprezenta.
    *
    Din pacate după acel 1989 lui Claudiu
    i s-a terminat norocul. Nu facea parte din vreun popor ales - deci nu a prins nici un rol in strainatate (cum au prins alesii ) ...apoi a luat-o complet pe aratura (incerc sa evit cliseele tip Can-can, dar cred ca desparirea de Beatrice Rancea a fost devastatore
    pentru el)
    *
    Sa nu cautam motive politice - in cele din urma gestul lui Claudiu marcheaza definitiva lui esuare
    in marea de gunoi deorece Claudiu Bleont e din nou un simbol care ne reprezinta pe toti.
    • +4 (14 voturi)    
      Nuditatea ca forma de protest a mai fost folosita (Vineri, 25 februarie 2011, 5:48)

      Hepcal Vasile [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      De ce trebuie legat gestul sau de profesie lui , de implinirea sau ratarea profesionala ?
      Nu cred ca actorul trebuie confundat cu omul .
      Claudiu Bleont este cel mai in masura sa-l inteleaga pe Claudiu Bleont . iar el i-si descrie gestul ca pe un protest in fata ipocriziei fatarnice , a defentismului programatic indus si sustinut intens in societatea contemporana , un mod de a-si afirma acordul cu sine si de asumare a propriilor limite .
      Intre a-ti expune nuditatea , a te arunca de la loja parlamentului , a-ti da foc sau a intra in greva foamei , diferenta este data de gradul de implicare personala si importanta acordata unei stari de fapte din viata sociala care te afecteaza in viata ta privata , iar locul comun il reprezinta faptul ca toate sunt forme prin care la un moment dat niste oameni au hotarat sa-si faca public protestul.
      Un actor nu este suficient sa fie talentat si bun profesionist , mai trebuie sa fie si distribuit ,iar asta se face in functie de interese care nu intodeauna urmaresc calitatea cat mai ales profitul ( nu neaparat material ).
      " Lumea " mondena este plina de diplome fara acoperire , de impostura , de indivizi ce au ales jelania si autoflagelarea intr-un moment cand este necesar sa ne apucam de munca ,or asta poate fi " un bun motiv " de protest .
      • +4 (6 voturi)    
        Cred ca suntem amandoi fani Bleontz (Vineri, 25 februarie 2011, 8:15)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Hepcal Vasile

        Sigur ca nuditatea a mai fost folosita
        ca forma de protest.
        Tocmai aici e problema ...ca ”A MAI FOST FOLOSITA”.
        *
        In plus sa nu uitam ca pe vremuri Claudiu dispunea de mijloace de
        exprimare artistica infinite si o inteligentza uluitoare in folosirea lor.

        Acea inteligentza de odinioara ar fi trebuit sa-i semnaleze ca daca John Lenon si Yokko Ono
        (dau un exemplu notoriu) isi puteau permite sa socheze o societate probabil sclerozata in buna stare si clisee de bon ton,
        apăi pe plaiurile Mioritei ....altceva decat ranjentul canaliei de pe strada si zambetul libidinos al andreelor-esce nu va putea obtine.
        *
        Cand spun de esuarea lui
        ma gandesc nu numai
        la gestul de ieri - care a adaugat doar bomboana pe coliva - ci si la complacera in
        prestatii similare celor din categoria Tzociu&Palade...astea fiind după parerea mea indicatorul exact al mării de gunoi.
  • +3 (9 voturi)    
    gest diperat (Joi, 24 februarie 2011, 22:40)

    bleaga [anonim]

    teatral ptr un om de teatru, arata mizeria in care am cazut. cuvintul nu mai are valoare, doar gesturile manieliste care socheaza. societatea e cu fundul in sus...zadarnica pledoaria, romania si romanii se scufunda....pacat....
  • +4 (10 voturi)    
    a dorit sa traga un semnal de alarma... (Joi, 24 februarie 2011, 22:49)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    ...si a reusit, chiar daca in felul asta. mi se pare pertinenta explicatia gestului sau.
    • +3 (5 voturi)    
      protest in pielea goala (Vineri, 25 februarie 2011, 15:24)

      Cobela [utilizator] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

      semnalul ar fi fost si mai socant daca isi facea singur sex oral in fata jurnalistilor, mi se pare un protest indecent si de prost gust.
      Excelent subiect pentru tabloide. Dar data viitoare ce o sa mai faca? Ce spuneam mai sus?
  • +4 (14 voturi)    
    Clovn grotesc (Vineri, 25 februarie 2011, 0:13)

    Rromi [anonim]

    E bolnav după faimă. L-am văzut în ultimii 10 ani la toate panaramele de showuri, la toate televiziunile, face orice de la muzică populară la stat în picioare. Face tumbe, scoate limba, cîntă, fluieră, băşeşte. Acum ce mai contează că o scos şi scula afară. Chiar mă întrebam, că tot îl vedeam la tot două nopţi la teveu: Cînd mai are timp omul acesta să joace teatru ori se specializază numa pe comedie(accent pe primul e).
    • 0 (4 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 25 februarie 2011, 16:55)

      maxim [anonim] i-a raspuns lui Rromi

      Aud din ce in ce mai rar de actorul Bleont, a ramas asa cum bine ai spus: clovnul grotesc.
      Daca un om obisnuit isi scoate puta e declarat instantaneu sonat, la asta deja trebuie sa cautam interpretari filozofice, motivatii existentialiste si reprezentari docte. Se arunca singur in mocirla. Clovnul grotesc, cum superb si complet l-ai descris.
  • +5 (11 voturi)    
    Pacat (Vineri, 25 februarie 2011, 0:14)

    vandervaal [anonim]

    cred ca este o evolutie psihopatologica care curand il va scoate din circuitul social. Este un mare talent, dar mi-e teama ca in cativa ani va fi "plecat". Cei care il cunosc inteleg...Ii doresc multa sanatate si, pe cat posibil, ceva echilibru.
    • +3 (7 voturi)    
      L-a aratat intr-un context si cu un scop (Vineri, 25 februarie 2011, 0:34)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Doar ai auzit ca nu era periculos, a vrut sa emotioneze si sa scoata putin din casa falsii pudici si timidele domnite.
      Si a mai facut ceva, un gest, l-a aratat la ziaristi. Unora... le-as arata si eu de la 2-3 mm.
      • +5 (5 voturi)    
        corect se zice asa: (Vineri, 25 februarie 2011, 1:50)

        corect se zice asa: [anonim] i-a raspuns lui rov

        nu de la 2-3 mm; corect se zice asa:
        "juma' de sfert de milimetru"
    • 0 (2 voturi)    
      Exact (Vineri, 25 februarie 2011, 15:25)

      Cobela [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Corect.
  • +5 (7 voturi)    
    Cine corecteaza textele? (Vineri, 25 februarie 2011, 0:56)

    mishoo [anonim]

    Mult mai rusinos decat ce a facut Bleont e felul in care puneti voi textele astea pe site, fara sa aruncati macar o data o privire pe ele... E scris cu picioarele, asa cum sunt foarte multe alte articole de pe hotnews. f urat...
  • -4 (10 voturi)    
    parodie de om (Vineri, 25 februarie 2011, 2:36)

    razvan [anonim]

    Omu e varza ca actor. Zero barat! S-ar da si cu fundu de pamint sa mai apara pe undeva.....Oricum jenant! Ce om normal ar protesta in felul asta? Sa fim seriosi..
  • -4 (10 voturi)    
    Este un gest .. . (Vineri, 25 februarie 2011, 8:32)

    Gheorghe [anonim]

    . . . . care demonstreaza de fapt ca omul este bolnav. El nu stie dar e bolnav rau si cei apropiati ar trebui sa se ocupe de el. Spun ca e bolnav pentru ca nici un om, (oricat de tare s-ar cred ca e in gesturi demonstrative si fronde), sanatos la cap nu ar face un asa gest.
  • -3 (9 voturi)    
    cei din sala (Vineri, 25 februarie 2011, 9:15)

    mem [anonim]

    fraieri au fost aia din sala ca nu s-au ridicat cu totii sa plece :))
  • +3 (7 voturi)    
    penibil (Vineri, 25 februarie 2011, 10:18)

    asterix [anonim]

    Nu cred ca poate fi numit un om de teatru o persoana care participa la toate emisiunile tabloide gen Antena1,Prima TV.In ultimii ani nu cred ca a fost o emisune de genul asta in care sa nu fi aparut .Asa ca sigur nu poate fi interpretat ca un gest de protest pentru societatea in care traim atata timp cat el se prostitueaza pe la emisiuni de genul ala.
    Cel mai probabil are niste probleme la mansarda :)
    • +1 (3 voturi)    
      De ce . . . (Vineri, 25 februarie 2011, 12:22)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui asterix

      . . . tu primesti plusuri si eu care spun cam acelasi lucru, adica e bolnav, primesc minusuri. Nu ca m-ar deranja prea tare dar cei care dau minusuri nu tin la sanatatea lui.
      • +2 (2 voturi)    
        un posibil motiv (Vineri, 25 februarie 2011, 16:06)

        asterix [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        uneori conteaza ambalajul foarte mult (in cazul asta felul cum o spui :) )
  • -2 (4 voturi)    
    Despre actori (Vineri, 25 februarie 2011, 15:24)

    shushanea [utilizator]

    Cand a fost Claudiu Bleont un actor? Un figurant cu gura bogata si harul bagarii in seama si in fatza.
  • +3 (3 voturi)    
    Penisul lui Bleont (Vineri, 25 februarie 2011, 15:33)

    Ana [anonim]

    Dupa ce si-a aratat puta jurnalistilor afirmand ca nu ii este jena ca "e asa de mica" , vorba dintr-o veche reclama "e mica da-i a noastra" , actorul a motivat ca gestul sau reprezinta o dovada a faptului ca isi asuma conditia pana la capat.
  • +1 (5 voturi)    
    calduti... (Vineri, 25 februarie 2011, 19:08)

    dodu [anonim]

    are curajul pe care multi nu il au si ar fi de folos sa il aiba indiferent de domeniul in care activeaza.
    vad ca multi stau si analizeaza starea psihica a lui Claudiu Bleont... te simti important cand critici sau condamni pe altul...
    Tot ce a exprimat el e un simptom, de ce nu se uita lumea dupa cauza? si cuvintele lui subliniaza realitatea, minciunile pe care le traim si inghitim. cat de mult ne asumam fiecare dintre noi conditia proprie? are dreptate...
    poporului astuia i se sterge din codul genetic caracteristicile unui intelect bun si unei atitudini demne in viata. ramane doar realitatea care cred ca ne va zdrobi urmasii.
  • 0 (4 voturi)    
    Comportament de om bolnav la cap (Vineri, 25 februarie 2011, 20:28)

    Un Alt OM [anonim]

    In occident ar fi fost arestat pentru exhibitionism.
    La noi nu e nici o lege care sa i se aplice?
    Hotnews a actionat totusi un pic mai decent decat Adevarul unde i s-a posta poza cu chilotii in vine.
    Publicatiile serioase nu ar trebui sa ia in considerare orice zurbagiu care isi arata genitalele.
    Voba unuia de mai sus: ziaristii decenti s-ar fi ridicat si ar fi plecat. Se pare ca nu mai avem jurnalisti decenti.