VIDEO Restaurantul danez Noma, desemnat cel mai bun din lume

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:41 Life | Prin oraş

Rene Redzepi, bucatarul-sef al restaurantului Noma
Foto: Reuters
Restaurantul Noma din Copenhaga a fost desemnat cel mai bun din lume, detronandu-l pe celebrul El Bulli din Spania, care a ocupat aceasta pozitie timp de patru ani consecutivi, relateaza Reuters.

Clasamentul S. Pellegrino al celor mai bune 50 de restaurante din lume, realizat de revista britanica Restaurant, a fost prezentat marti la Londra, dupa ce o comisie de 806 de membri, formata din bucatari-sefi, patroni de restaurante, jurnalisti si experti in mancare au apreciat gastronomia inovatoare peste bucataria pretentioasa.

Noma, condus de bucatarul-sef Rene Redzepi, in varsta de 32 de ani, care a lucrat in trecut la El Bulli, aflat in Costa Brava, langa Barcelona, serveste mancaruri nordice noi, cum ar fi bou moscat (un mamifer care traieste in zona nordica) sau scoici uscate.

"Lista de anul acesta este una incitanta, care pune accentul in principal pe abundenta de bucatari tineri, dinamici care aduc idei noi in lumea gastronomica," a declarat redactorul Paul Wootton de la revista Restaurant.

Pe locul al treilea s-a clasat restaurantul britanic The Fat Duck din Bray, Berkshire, condus de bucatarul Heston Blumenthal, celebru pentru mancaruri ca porridge de melci sau inghetata cu aroma de bacon si oua.

Atat Blumental cat si bucatarul-sef de la El Bulli, Ferran Adria, care trebuie sa se multumeasca doar cu locul doi anul acesta, au inovat arta culinara cunoscuta sub numele de gastronomie moleculara, care foloseste stiinta pentru a inventa noi tehnici pentru mancare, cum ar fi folosirea nitrogenului lichid pentru a crea jeleuri fierbinti, fructe la gratar sau caviar cu pepene.



Citeste mai multe despre   























6322 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    cum, nimic din dorobanti? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:18)

    cucu [anonim]

    eu credeam ca la mitici e cel mai bun restaurant
  • +4 (4 voturi)    
    Nitrogen lichid = azot lichid (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:51)

    Adrian [anonim]

    Nitrogen lichid = azot lichid
    • -3 (7 voturi)    
      si? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:16)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Si ce-i cu asta?
      • +7 (9 voturi)    
        Nitrogen nu exista... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:28)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Anton

        ...in limba romana. Precum nu exista nici bacon, nici porridge. Dar azot, costita afumata si cereale de ovaz se mai gasesc.
        • +1 (9 voturi)    
          Apoi ... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:46)

          ASIMO [anonim] i-a raspuns lui Dan

          ... daca in romenaste nu exista nitrogen (http://dexonline.ro/definitie/nitrogen) inseamna ca nu exista nici ceapa, nici mamaliga, dar cu desavarsire nici tu nu existi. Si pentru surprinderea ta, chiar si bacon exista. http://dexonline.ro/definitie/bacon Este neologism si sper sa nu te intristeze existenta sa in limba romana si lipsa din frigiderul tau. Dixit!
        • +7 (7 voturi)    
          porridge (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:02)

          AS [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Vrei sa zici terci de ovaz. Poate ne gasesti si denumirea romaneasca pentru choux à la crème, etc. Daca nu stiai, in gastronomie se permit asemenea "barbarisme".
        • +1 (3 voturi)    
          pariem? (Joi, 29 aprilie 2010, 0:40)

          me [anonim] i-a raspuns lui Dan

          ... ia uite ce se gaseste rapid la o cautare:
          http://dexonline.ro/definitie/nitrogen
      • +2 (2 voturi)    
        traducere (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:43)

        escu [anonim] i-a raspuns lui Anton

        pai Adrian atrage atentia asupra traducerilor dupa ureche din publicatii straine; astfel, 'nitrogen' inseamna 'azot' , e foarte simplu, dupa cum' 'apple' inseamna 'mar'; acum ai inteles?
  • -1 (3 voturi)    
    mititei din melci ?? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:24)

    Jamie [anonim]

    Deci localul a luat locul 1 pt ca face inghetata cu gust de friptura si fripturi cu gust de inghetata ??? Melcii si scoicile ce sant considerate : carne sau legume ??