Actualizat acum

Supliment MasterCard

(P) Amsterdam, capitala cu aer de vacanta

de     Smile Media
Joi, 24 iulie 2014, 15:24 Life | Style Report


O calatorie in inima Olandei iti dezvaluie cea mai relaxata forma de civilizatie occidentala. Amsterdam este locul unde bicicletele inlocuiesc masinile, iar vaporasul ia locul metroului pentru a te duce, dintr-o parte in alta a orasului, in cel mai romantic mod cu putinta.

Olanda este mult mai mult decat "tara lalelelor". Istoria bogata in "peripetii" si "arta comertului" au conturat in regiunea de nord a Europei un popor de oameni practici si relaxati, inconjurat de arta si civilizatie bine fundamentata. Dintre toate orasele olandeze faimoase pentru industrie sau invatamant, Amsterdam te cucereste cu farmecul cosmopolit al unei destinatii preferate, in primul rand, pentru amestecul de cafenele, muzee si magazine. Desi are ce sa ofere si in timpul unei vacante prelungite, Amsterdam reprezinta doza de relaxare concentrata pe care o astepti de la un city-break.

Mersul pe jos sau cu bicicleta primeste un aer "chic" in oras pentru ca masina inseamna aglomeratie, stres si un cost ridicat la parcare. Toata lumea se bucura sa strabata trotuarele unui centru aglomerat, in care o plimbare de cateva minute te leaga de urmatorul muzeu sau restaurant. Daca vrei sa vezi  interpretari ale marilor artsti olandezi, te poti indrepta catre Rijksmuseum (15 euro intrarea) de pe strada Museumstraat 1 pentru Rembrandt si alte cateva semnaturi celebre. Imediat langa, muzeul Van Gogh (15 euro intrarea) reuneste, peste 200 de panze ale maestrului. O vacanta dedicata artei si istoriei continua la Amsterdam cu alte cateva zeci de muzee, de la Scheepvaart ¬ muzeul National de marina de pe Kattenburgerplein 1 pana la Ons"Lieve Heer op Solder" o casa fascinanta din secolul XVII perfect restaurata.  

Pentru a-ti face o impresie generala despre arhitectura si organizarea orasului, trebuie sa bifezi o plimbare cu vaporasele cu acoperis transparent care pleaca regulat din fata garii centrale (15 euro). Pranzul il poti lua la una dintre terasele din centrul istoric (Nieuwmarkt) sau in zona magazinelor de lux, pe Hoofstraat. Spiritul autentic olandez se regaseste, insa, la De Negen Straatjes- "cele noua strazi", zona de centru a orasului delimitata de noua stradute care unesc principalele canale din Amsterdam.

Olanda este o tara bogata, asa ca preturile practicate de marile hoteluri pot ajunge la sume considerabile. Exista insa alternativa hotelurilor mici de design sau a inchirierii apartamentelor care, la preturi accesibile, reprezinta o varianta la fel de comoda.

# # #

Orice vacanta reusita se planifica din timp, iar atunci cand poti sa faci pregatirile chiar din fata calculatorului, e si mai bine. Cu un card MasterCard sau Maestro poti cumpara pass-ul turistic I Amsterdam, pentru perioada dorita, si vei avea acces la numeroase reduceri, intrari gratuite in punctele de interes turistic si la transportul public - autobuz, tramvai si metrou. Daca esti fan al modalitatilor mai putin conventionale de transport, cardul nu te dezamageste nici de aceasta data: poti inchiria o bicicleta sau plati o plimbare cu vaporasul, cu ajutorului cardului tau MasterCard.

Merita sa te opresti pe strada Damrak, la un restaurant sau la un magazin de suverniruri, pentru ca aici vei gasi unele dintre cele mai bune preturi din oras.

Tot ce vrei sa stii despre folosirea cardurilor in vacanta, gasesti aici: http://www.mastercard.com/ro/consumer/summer-xboarders.html. Lasa-te in voia fiecarui moment petrecut in Amsterdam si nu uita sa numeri experiente de nepretuit, nu bancnote :).

Citeste si:


Citeste mai multe despre   

6507 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    alta fata... (Vineri, 25 iulie 2014, 13:29)

    SerbanPaunescu [anonim]

    Realitatea este ca Amsterdam este un oras murdar, unde esti permanent in pericol de a fi buzunarit, de a ti se sparge masina sau a ti se fura bicicleta sau o parte din ea. Bicicletele se leaga cu doua lanturi. Se fura imediat roata care nu este legata. Din cauza asta localnicii circula cu niste jafuri de biciclete dar tot trebuie legate ca se fura si alea. Practic toate masinile parcate au torpedoul deschis si un bilet sub parbriz pe care se specifica ca nu exista nimic de furat. Chelneritele incerca sa nu-ti dea restul, capitanul care conduce vaporasul cu care spune articolul ca te poti deplasa in mod romantic, sta cu mana intinsa la propriu cand cobori de pe vaporas ca sa-i dai o atentie (moneda). Esti atentionat la megafon sa dai o atentie capitanului, altfel un zdrahon de barbat... Mi-a fost mie jena... O sa ziceti ca bat campii dar asta este realitatea in Amsterdam.
    • +5 (9 voturi)    
      Amsterdam (Vineri, 25 iulie 2014, 15:36)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui SerbanPaunescu

      :)))) Biciclete se fură la greu peste tot în lume, iar acolo unde sunt în exces, pentru motive care îmi scapă furtul lor degenerează în sport naţional. M-am confruntat cu această realitate în Suedia. Eu cred că e de la preţul pieselor de schimb... Altfel, comandanţii de vaporaşe nordici nu cerşesc, încă...
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 25 iulie 2014, 18:22)

    adonis84 [utilizator]

    "Olanda este o tara bogata"
    Lol, pentru mine este o tara saraca. Imi pare ca vor sa faca bani din orice. Mergeti in Amsterdam ca sa dati undeva la 4 euro/h pentru parcare si poti colinda tot orasul ca nu vei gasi loc fara plata. Daca va place sa va lasati dusi de nas de "exceptii" pentru scos bani din buzunar si de "reduceri", de ce nu? Poti face o plimbare prin centru unde se vinde "carne" sau marijuana. Orice ai face, orasul asta este facut sa scoti bani din buzunar.
    • 0 (4 voturi)    
      pai ... (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 23:29)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

      asta inseamna turism ...
      "Orice ai face, orasul asta este facut sa scoti bani din buzunar"

      Parcarea e cu plata nu numai in centru ci peste tot in Amsterdam. Se incurajeaza foarte mult mersul cu bicicleta. Iar la cererea locuitorilor se vor face mai multe sensuri unice si benzi de bicleta mai late.
      • +3 (7 voturi)    
        Lasa-i ca's frustrati (Duminică, 27 iulie 2014, 16:00)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

        Habar n-au cum se face turismul, habar n-au cat a muncit poporul olandez pt a se proteja de ape sau ca prosperitatea lor actuala a fost acumulata de-a lungul secolelor.
        Cat despre parcare, da, cu ce credeti ca se intretine un oras, in afara de taxele pe proprietate? Ia mergeti in Calgary sa vedeti si 14$ pe ora. Nu-ti convine, nu te duce si gata....
        Caraiala, sport national.
  • +2 (4 voturi)    
    kapitala (Vineri, 25 iulie 2014, 19:27)

    nash pandelica [utilizator]

    cui ?!
  • 0 (10 voturi)    
    Cu droguri si prostitutie (Vineri, 25 iulie 2014, 23:17)

    mopsu [utilizator]

    la liber Olanda nu mai este o tara cu idei democrate, va ajunge de necontrolat. De aia nu ne vrea in Schengen.
  • +4 (4 voturi)    
    cuisine (Duminică, 27 iulie 2014, 10:42)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Nu uitati sa incercati sublima bucatarie traditionala olandeza .Eu o caut de 12 ani.
    • +2 (2 voturi)    
      Frikandel :) (Duminică, 27 iulie 2014, 20:26)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Ai incercat "deliciosul" frikandel? sau kipsate (pui in sos de alune)

      PS: sa nu zici ca nici "kibbeling-ul (peste - cod prajit)" nu iti place.
      • 0 (0 voturi)    
        cuisine (Luni, 28 iulie 2014, 9:53)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

        Nah,frikandel intra direct la categoria junk ( recunosc ca nu gustul si compozitia au fost determinante ,ci faptul ca vad ce categorii sociale-i consuma pe strada clefaind ca porcii unchiului meu).
        Sambata la piata mai luam kibbeling ( apoteoza prajelii , jumatate faina jumatate resturi de peste) ,am optat pentru varianta lekkerbek- mai putina faina .
        Un timp luam si pastrav "proaspat" si il gateam acasa ,dar am aflat ca este congelat si decongelat si congelat si decongelat...
    • -2 (2 voturi)    
      Ce cauti, shaorme si mititei? (Duminică, 27 iulie 2014, 23:39)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      N-o sa-i gasesti acolo. Daca nu-ti permiti sa mananci la restaurant, ramai la clasicul stil romanesc, conserve cu slanina.
      • 0 (0 voturi)    
        a la recherche du mititel (Luni, 28 iulie 2014, 9:57)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Mititei se pot cumpara de la cele cateva magazine romanesti ,nu am incercat ,poate la anul daca am drum pe acolo. Stiu cateva locuri unde se mananca o shaorma excelenta,in schimb.
        Intr-adevar nu ne permitem sa mancam la restaurant ,dar nu asta este problema ci faptul ca suntem (inca) destul de reticenti in a folosi tacamurile ,aceste accesorii indispensabile in orice societate civilizata.
        Revenind la subiect , imi puteti recomanda o mancare tipica - nu stampot , am incercat cateva feluri si nu m-a impresionat.
  • -1 (5 voturi)    
    In vacanta permanenta (Duminică, 27 iulie 2014, 14:41)

    rampampam [utilizator]

    Se fumeaza prea mult.Toata lumea e vesela,realitatea e mult deformata.Este o vacanta iluzorie.Capitala cu aer de vacanta sau cu fumuri de vacanta?Olandezii sunt atat de veseli ca-u trimis-o pe Putina pachet acasa.Tre sa fi fumat ceva greu primaru' ala olandez;e ca si cum ai iesi cu o nuia in fata unui urs polar.
  • +1 (1 vot)    
    :D (Duminică, 27 iulie 2014, 20:46)

    N-joy [utilizator]

    cand fumezi "ce trebuie", oriunde e aer de vacanta :)))